Archiv pro měsíc: Prosinec 2013

Stavební spoření podruhé

Stavební spoření – co nám nachystal stát a jak se chovají stavební spořitelny?

Že nám stát „upravil“ výši podpory a zdanil výnosy stavebního spoření není nic nového. Další změny nás čekají, ačkoli můžeme jen sledovat a předvídat, jaký bude konečný výsledek.

Co však můžeme vidět již nyní, je chování a „opatření“ stavebních spořitelen. Jedná se především o starší smlouvy, které začínají být pro spořitelny „zátěží“, protože mají vyšší zhodnocení, než je na dnešní dobu obvyklé.

Stavební spoření

Stavební spoření

A tak spořitelny přistupují k různým úpravám. Třeba Wüstenrot stavební spořitelna zvýšila poplatek za vedení účtu na 50 Kč za měsíc, Modrá pyramida oznamuje svým klientům snížení zhodnocení ze tří na dvě procenta, o čemž jste už asi byli informováni dopisem. Podotýkám, že se jedná o smlouvy, u kterých vypršela vázací doba. Další změny lze očekávat, ale nic s tím nenaděláme. Jen jediné – sledovat výpisy a přehodnotit, zda se naše spoření ještě vyplatí.

Vánoční půjčky

Jsou vánoční půjčky opravdu tak výhodné, jak na nás ze všech stran srší? Přinášejí nám výhody nebo rizika? Máme na to, abychom je splatili?

Denně jsme zahlceni nabídkami „výhodných půjček“ od různých bank i nebankovních institucí. Jsou však opravdu tak výhodné?

Dne 9. 12. 2013 se na serveru Novinky.cz objevil článek „Vánoční půjčky“, který nabízí srovnání půjček ve výši 20 000 Kč a 30 000 Kč se splatností 12 nebo 24 měsíců. I když je v úvodu zmiňováno varování před podobnými půjčkami, vzápětí jsme lákáni na odpuštění několika splátek nebo různé bonusy. Dokonce je nabízena varianta, při které zaplatíme méně, než si půjčíme.

Vánoční půjčky

Vánoční půjčky

Na první pohled je to opravdu lákavé. Má to své výhody? Snad ano, pokud budete řádně splácet, využijete předvánočních slev a vyberete si půjčku s minimálním nebo žádným přeplatkem.

Ale máte na to? A jaká na vás číhají rizika a jaké tato rizika mohou mít důsledky?                 Především se musíte zamyslet nad tím, zda budoucí splátky nenaruší váš měsíční rozpočet a proč jste nezačali tuto situaci řešit již dříve postupným šetřením. Jak na tom budete, pokud dojde k poklesu vašich příjmů ať už z důvodu nemoci nebo ztráty zaměstnání. Co když přijdou další nenadálé a nutné výdaje, třeba se vám porouchá auto, lednička či pračka nebo děti budou potřebovat nové oblečení? Důsledky mohou být opravdu katastrofické. Ten, kdo vám půjčuje, nemá slitování a oddálení splátek nebo jejich snížení většinou neumožňuje.

Jak tomu předejít?

Ideálně si takovou půjčku nebrat. Pokud se přece jen rozhodnete, důkladně si proberte svou stávající finanční situaci a zvažte všechna rizika. Každopádně by jste měli mít nějakou rezervu, třeba na spořícím účtu. Ale nejlépe se na takovou situaci připravte třeba tak, že si řeknete, že už tu půjčku máte a začnete ji splácet na spořící účet. Tím si to nejen vyzkoušíte, ale zároveň si vytvoříte určitou rezervu.

Nový Občanský zákoník

Jak se nás tato změna dotkne? Přináší nový Občanský zákoník velké změny? Co je potřeba řešit už nyní?

Nový Občanský zákoník (NOZ) nabývá platnosti 1. 1. 2014 a skládá se z těchto pěti částí:

  1. Obecná část
  2. Rodinná práva
  3. Absolutní majetková práva
  4. Relativní majetková práva
  5. Ustanovení společná, přechodná, závěrečná

NOZ přináší řadu změn a je jasné, že bude určitou dobu trvat, než se s těmito změnami vypořádáme a také jim porozumíme. Z mého profesního hlediska chci upozornit na některé záležitosti, které je nutné řešit neprodleně.  Jedná se především o záležitosti týkající se koupě nebo prodeje nemovitostí a s tím spojené procesy jako kupní smlouva, úvěrová smlouva, zástavní smlouvy a vklady do Katastru nemovitostí, případně další zajištění jako pojištění a vinkulace.

Nový Občanský zákoník

Nový Občanský zákoník

Pokud řešíte úvěr na koupi nemovitosti, je vhodné si uvědomit, zda to zvládnete do konce roku, respektive, zda to zvládne úvěrující banka. V opačném případě musíte upravit všechny smlouvy dle NOZ ( nová názvosloví, procesní lhůty, rozdílné poplatky apod. )

To samé platí o pojištění a vyřízení vinkulace.

V neposlední řadě je zde katastr nemovitostí. I tady se dočkáme změn a bude rozdíl, zda podáme návrh na vklad v letošním roce nebo až v příštím.

Závěrem – zvažte všechny okolnosti a především časovou náročnost těchto procesů. Nespoléhejte, že vám banky a úřady ochotně vyjdou vstříc ještě 30.12.2013. Pokud ovšem máte vše v běhu, určitě to stojí za trochu spěchu a námahy zvládnout to ještě letos.

ČNB oslabila korunu

Proč? Co to pro nás znamená? Jak se proti podobným krokům chránit?

ČNB se rozhodla oslabit korunu vůči euru. Zdůvodňuje tento krok nízkou inflací a snahou rozhýbat ekonomiku České Republiky. ČNB začala nakupovat eura za zvýhodněný kurs a použila na to částku 200 miliard korun. Podařilo se jí tak změnit kurs koruny vůči euru z 25 Kč na 27 Kč za euro. Zároveň se představitelé centrální banky vyjádřili, že kurs může jít až na 28 Kč za euro.

ČNB oslabila korunu

ČNB oslabila korunu

Pro exportéry to má být výhodou, i když se i jim zvýší vstupy za nákup například ropy nebo plynu. Pro nás občany to znamená zdražení především spotřebního zboží, jako je elektronika, a také se zdražuje benzín a nafta. ČNB chtěla, aby lidé více utráceli, což se jí před vánoci vcelku podařilo. Jak to ale bude do budoucna? Tady spíše převládají pesimistické názory.

Tento krok ČNB rázem znehodnotil naše úspory nejen v bankách, ale i různé  spořící produkty a také nedávno vydané státní dluhopisy. Může však být i hůř. Oslabení koruny je sice nepříjemné, ale kdo zaručí, že nebudou použity razantnější kroky, jako třeba měnová reforma?

Jak se před podobnými situacemi bránit? Je potřeba využívat nejen bankovní produkty, ale rozložit své úspory a investice do jiných instrumentů, jako jsou nemovitosti, pozemky, drahé kovy a pro většinu menších investorů otevřené podílové fondy, které umožňují investovat v různých měnách. Pokud to tak neděláte, vyhodnoťte své možnosti a rozložte své investiční portfolio, aby jste byli chráněni a předešli možným ztrátám.

Já sám využívám různé strategie, investuji dlouhodobě, pravidelně a především diverzifikuji své portfolio. Pokud chcete poradit, využijte mých služeb a zkušeností.