Archiv pro měsíc: Leden 2014

Na jakou dobu si vzít hypotéku?

Splácet hypotéku 20 nebo 30 let – zdá se vám to dlouho? Na čem to záleží? Jaké jsou výhody a nevýhody dlouholetého splácení?

Hypotéka je v dnešní době pro většinu mladých lidí jediným možným řešením k pořízení vlastního bydlení. Jak si ji nastavit, tak aby to bylo únosné a za nejmenších rizik se pokusím vysvětlit v tomto článku. Ze zkušeností vím, že často převládá snaha zaplatit hypotéku co nejdříve. Je to tak ale správné?

Pokud máme zajištěné příjmy a pokryta veškerá rizika, tak asi ano. Spíše to ale bývá tak, že splácet hypotéku, tvořit rezervy a mít peníze i na koníčky, dovolenou a jiné potřeby je velmi obtížné. Proto při volbě parametrů hypotéky musíme vše pečlivě zvážit a přemýšlet hodně dopředu. Podrobně si spočítat své výdaje, počítat s nenadálými situacemi jako je výpadek příjmů, přírůstek do rodiny, dlouhodobá nemoc a podobně.

Nejdůležitějším parametrem nám určitě vyjde výše měsíční splátky.  Určitě je vhodnější zvolit si nižší splátku a navíc ještě spořit. Předejdeme tím situacím, kdy naše příjmy poklesnou a také po naspoření dostatečné rezervy můžeme částečně hypotéku umořit při ukončení fixace. Možná je ještě vhodnější pokračovat ve splácení hypotéky a spoření a tvořit současně i základ pro rentu v důchodovém věku. Pak nám většinou vyjde splatnost hypotéky na 20 nebo i 30 let. Výhodou je, že máme finance pod kontrolou, nevýhodou je dlouhodobý závazek, který musíme pravidelně splácet i s úroky.

Pro inspiraci si prohlédněte tabulku, která porovnává hypotéku se splatností 20 a 30 let.

Splácení hypotéky

Splácení hypotéky

V tabulce můžeme vidět rozdíly v měsíční splátce, umořování hypotéky a tvorbu rezervy. Hlavním smyslem je tvorba finanční rezervy a také to, jak bude situace vypadat po dvaceti nebo po třiceti letech.  Je dobré si uvědomit, že tvorba rezervy v čase i s menší částkou je výhodnější – po 30-ti letech můžete vidět rozdíl mezi naspořenými částkami při stejném finančním zatížení.

Rozhodování a vyhodnocení vlastní situace se může zdát složité a proto neváhejte a využijte zkušeností hypotéčního specialisty. Oslovit můžete i mne a sjednat si nezávaznou informační schůzku.