Archiv pro měsíc: Únor 2014

Refinancování hypotéky

Přemýšlíte o refinancování hypotéky? Víte však, co vám to přinese, kdy nejlépe tuto věc řešit a jak postupovat? Víte, jaká jsou úskalí tohoto řešení financování bydlení? Pokud ne, tak čtěte dál.

Co je cílem refinancování hypotéky?

Cílem refinancování hypotéky je jednoznačně to, abychom si snížili splátky a ušetřili námi vydělané peníze, které pak můžeme využít na jiných místech. Vzhledem k současným úrokovým sazbám nám ještě před skončením fixace banky samy nabízí nižší úroky, nicméně není na škodu udělat si porovnání s konkurencí.

Situace před koncem fixace úrokové sazby

Před skončením fixace úrokové sazby hypotéky nám banka zašle svou nabídku pro další období. Většinou je to jeden až dva měsíce předem. Je vhodné si už dopředu zjistit podmínky u jiných bank, abychom byli na tuto situaci připraveni.  Musíme počítat se zpracováním úvěru u jiné banky včetně aktuálního odhadu nemovitosti, se zápisem zástavního práva a dalšími úkony, které si vyžádají svůj čas. Proto nečekejme, až nám dopis přijde a jednejme s předstihem. Jde o naše peníze a rozdíly mohou být ve stovkách i tisícovkách korun.

Refinancování hypotéky

Refinancování hypotéky

Jaká má tato situace úskalí?

Je zde však jedno úskalí. V poslední době ceny nemovitostí klesají a to může způsobit, že současný odhad úvěrované nemovitosti nemusí pokrýt zbývající část hypotéky, kterou máme ještě splácet. Proto je důležité si předem dobře vyhodnotit situaci a případně nechat zpracovat odhad u banky, která tuto službu dělá zdarma. Bylo by nepříjemné pustit se do refinancování, zaplatit odhad a pak zjistit, že naše snaha byla zbytečná a ještě nás to stálo nějaké peníze.

Doporučení pro vás

Závěrem vám mohu doporučit jednu věc: využijte služeb hypotéčních specialistů, kteří vám poradí jak postupovat, ušetří váš čas i peníze. Pokud byste měli zájem o nezávaznou informační schůzku, tak mne prosím kontaktujte na telefonním čísle +420 776 112 925 nebo na e-mailové adrese matejka@zajistena-budoucnost.cz.

Úrokové sazby hypoték v roce 2014

Úrokové sazby hypoték jsou i v novém roce stále nízké, ale co ostatní náklady? Poplatky za vedení účtu, různé skryté poplatky? Za co všechno zaplatíme?

I v roce 2014 se úrokové sazby drží při zemi, v průměru okolo 3,5 %. Dalšího snížení můžeme dosáhnout, pokud máme účet a pojištění u dané banky. Rovněž platí, že čím vyšší hypotéka, tím nižší úrok. Ještě nižší úroky jsou u hypoték s proměnlivou sazbou, ale zde je na začátku vyšší splátka jistiny, což je vhodné spíše pro bonitnější klienty. Dále je úroková sazba ovlivněna délkou splatnosti hypotéky a délkou fixace. Banky preferují splatnost 20 a více let a fixaci na 5 let.

Jedním z faktorů, který ovlivňuje výši měsíční splátky je tolik diskutovaný poplatek za vedení úvěrového účtu. Většina bank od něj ustoupila, ale najdou se i výjimky. Dalším nákladem hned v počátku je poplatek za zpracování a vyhotovení úvěru. I zde došlo ke snížení, ovšem rozdíly mohou být v řádech tisíců. Jelikož hypoteční úvěr je vždy spojen se zástavou nemovitosti, je nutný odhad, který nás může přijít v průměru na 5 tisíc Kč. Proto je dobré sledovat různé akce bank, jako např. poplatkové prázdniny, kdy nám banky některé a třeba i všechny poplatky odpustí.

Úrokové sazby hypoték

Úrokové sazby hypoték

V neposlední řadě nesmíme zapomenout na poplatky spojené se vklady na katastr nemovitostí, vklad zástavního práva 1 000 Kč či vklad vlastnického práva také za 1 000 Kč.

Z výše uvedeného můžeme vidět, že nejen samotná úroková sazba, ale i poplatky mají vliv na celkové náklady hypotéky. Je dobré se orientovat dle tzv. RPSN (roční procentuální sazba nákladů). Tady jsou zahrnuty veškeré poplatky a tím získáme přehled o skutečné nákladovosti naší hypotéky.

Proto doporučuji, ještě než si vyberete hypotéku, informovat se na veškeré poplatky přímo v bance, nebo u svého finančního poradce.

Příklady měsíčních splátek pro hypotéku ve výši 1 000 000 Kč se splatností 20 let, fixací 5 let a úrokovou sazbou:

Úrok 3 %                              splátka  5 546 Kč               celkem  1 331 040 Kč

Úrok 3,25 %                        splátka 5 672 Kč                celkem  1 361 280 Kč

Úrok 3,5 %                          splátka 5 800 Kč                celkem  1 392 000 Kč

Poznámka: Vy, kteří už hypotéku splácíte, pohlídejte si, zda vám banka zaslala potvrzení o zaplacených úrocích, ty totiž můžete uplatnit v daňovém odpočtu. Potvrzení zasílají banky právě v těchto dnech.