Americká versus Australská hypotéka

Americká versus Australská hypotéka – mají tyto dva typy úvěrů něco společného? Co skrývají jejich záhadné názvy a k čemu je můžeme využít?

Ano, jedno společné tyto hypotéky mají. A to, že tyto hypotéční úvěry jsou vždy zajištěny zástavním právem k nemovitosti, ať už ke kupované nebo jiné. Ale to je vše. Podstatný rozdíl je v účelu.

Americkou hypotéku, správný název je neúčelová hypotéka, můžeme využít na cokoli. Třeba ke koupi auta, vybavení domácnosti, na studia dětí a podobně. Velice vhodná je na splacení spotřebitelských úvěrů, které můžeme sloučit a využít podstatně nižších úrokových sazeb, které jsou v průměru okolo 7-8 %.  Oproti klasické hypotéce lze u většiny bank využít tuto hypotéku do 50% hodnoty zastavované nemovitosti.

Australská hypotéka je klasická hypotéka určená ke koupi nemovitosti, rekonstrukci, majetkovému vypořádání apod. Standardně banky půjčují do 70% hodnoty nemovitosti, ale není výjimkou i 100% hypotéka. Proč tedy název Australská? Je běžné, že banky zvýhodňují bonitnější klienty a při vyšších úvěrech nabízejí výhodnější podmínky, zejména nižší úrokovou sazbu.

Americká vs Australská hypotéka

Americká vs Australská hypotéka

Hypoteční banka přišla s přesně stanovenými částkami a rozestupy – skoky, dle kterých je určována úroková sazba. V praxi je to tak, že s každým půjčovaným milionem se úroková sazba sníží o nějakou desetinu procenta. A právě podle těch skoků, jako že klokaních, využívá reklamu s „Australskou hypotékou“. Takže žádná novinka, spíše reklamní trik pro klasickou hypotéku, tak jak ji známe.