Bankovní a nebankovní úvěry

Bankovní a nebankovní úvěry – Víte, jaké jsou rozdíly? Kdo se k nám chová férově a kdo chce jen rychle vydělat? Inspirací mi byl tento článek na  www.penize.cz:

Daniel Hůle: Pět nebankovních společností nabízí férovou půjčku, jiné pořád stejný podfuk

Nejsem zastáncem těchto půjček a raději učím, jak se jim vyhnout a předcházet, ale v praxi se s nimi setkávám, a proto jsem se rozhodl na tento článek reagovat.

Autor se zaměřuje a popisuje, jak se nebankovní společnosti začínají chovat „férově“ a mění přístup ke klientům. To můžeme pozorovat i u některých bank, ale je potřeba si říci několik základních věcí. V první řadě, zda si vůbec takovou půjčku uzavřít, a když už, tak za jakých podmínek, abych si svou finanční situaci ještě nezhoršil.

Bankovní a nebankovní úvěry

Bankovní a nebankovní úvěry

Bankovní a nebankovní úvěry

Lidé se stále zaměřují především na výši úroků, což není úplně to nejdůležitější. Dnes už přece jen většina vychází a posuzuje RPSN ( roční procentuální sazba nákladů ), která nám ukazuje veškeré platby, poplatky apod.. Jsou zde ale i další faktory a pro každého mají jinou důležitost. Určitě bych souhlasil s autorem, že velmi podstatné jsou obchodní podmínky a zejména chování bank při nedodržení či odkladu splátek. A proto bych se zaměřil především na možnosti klienta, na předpoklad schopnosti dodržet předepsané splátky po celou dobu závazku. Dnes jsme zaplavováni reklamami, jaké úlevy a kolik splátek a peněz nám bude vráceno. To vše je za předpokladu, že přesně dodržíme podmínky úvěru, ovšem výsledek může být úplně jiný.

Předpokládám, že většina lidí, když už si bere tyto nevýhodné půjčky, zajímá především výše měsíční splátky. Takže úplně nesouhlasím s hodnocením a prezentací autora, protože uváděné instituce mají různé možnosti výběru délky splácení. A já bych tento faktor bral asi jako nejdůležitější. Myslím, že rozdíl v úrocích, pokud není extrémní, není tak důležitý, jako výše měsíční splátky. Vycházím ze skutečnosti, že pokud si člověk není schopen naspořit nějakou menší částku, jak bude schopen splácet úvěr? Takže splátka musí být přiměřená možnostem klienta, a raději volím delší splatnost, i když mě to vyjde o něco dráž. Nicméně, je to jen moje doporučení a záleží na každém klientovi, jaké má možnosti.

Popsat všechny rozdíly a udělat nějaký pořadník bank a nebankovních společností je velice obtížné a ani to není cílem mého článku. Rovněž doporučit, jakou variantu si vybrat, bez pohovoru s klientem, také není v mých silách. Spíše jsem chtěl poukázat, že „férových“ půjček je opravdu málo, a především forma jejich nabízení, reklam, jednání úředníků a „finančních poradců“ je asi tou nejslabší stránkou. Bohužel stejně tak je na tom většina lidí s finanční gramotností, a proto se dostávají nejen do problémů, ale využívají i nevhodné finanční produkty a spoléhají na různé odborníky, reklamy, chytré články a komentáře v tisku, na internetu, svým penězům věnují málo času a z toho těží jiní, jako například banky, pojišťovny a různé poradenské firmy a spekulanti.

Stručný závěr: Přemýšlejte a učte se, jak správně zacházet s penězi.