ČNB oslabila korunu

Proč? Co to pro nás znamená? Jak se proti podobným krokům chránit?

ČNB se rozhodla oslabit korunu vůči euru. Zdůvodňuje tento krok nízkou inflací a snahou rozhýbat ekonomiku České Republiky. ČNB začala nakupovat eura za zvýhodněný kurs a použila na to částku 200 miliard korun. Podařilo se jí tak změnit kurs koruny vůči euru z 25 Kč na 27 Kč za euro. Zároveň se představitelé centrální banky vyjádřili, že kurs může jít až na 28 Kč za euro.

ČNB oslabila korunu

ČNB oslabila korunu

Pro exportéry to má být výhodou, i když se i jim zvýší vstupy za nákup například ropy nebo plynu. Pro nás občany to znamená zdražení především spotřebního zboží, jako je elektronika, a také se zdražuje benzín a nafta. ČNB chtěla, aby lidé více utráceli, což se jí před vánoci vcelku podařilo. Jak to ale bude do budoucna? Tady spíše převládají pesimistické názory.

Tento krok ČNB rázem znehodnotil naše úspory nejen v bankách, ale i různé  spořící produkty a také nedávno vydané státní dluhopisy. Může však být i hůř. Oslabení koruny je sice nepříjemné, ale kdo zaručí, že nebudou použity razantnější kroky, jako třeba měnová reforma?

Jak se před podobnými situacemi bránit? Je potřeba využívat nejen bankovní produkty, ale rozložit své úspory a investice do jiných instrumentů, jako jsou nemovitosti, pozemky, drahé kovy a pro většinu menších investorů otevřené podílové fondy, které umožňují investovat v různých měnách. Pokud to tak neděláte, vyhodnoťte své možnosti a rozložte své investiční portfolio, aby jste byli chráněni a předešli možným ztrátám.

Já sám využívám různé strategie, investuji dlouhodobě, pravidelně a především diverzifikuji své portfolio. Pokud chcete poradit, využijte mých služeb a zkušeností.