Důchodová reforma po česku

Upřímně si můžeme říci, že důchodová reforma se nepovedla. Vytvořený II. pilíř se neosvědčil a je mu přisouzen zánik. Uvažuje se o jeho zrušení a převedení finančních prostředků do III. pilíře, do transformovaných penzijních fondů, které nám také nezajistí plnohodnotný důchod a kdo ví, kdy si někdo řekne, že se tento pilíř také zruší.  A co pak bude s našimi penězi?

Proč se to všechno stalo? Nejspíš to bude tím, že tvůrcům reformy nešlo ani tak o lidi, ale o to, jak by na tom vydělal stát. Dalším důvodem mohla být skutečnost, že už se prostě něco muselo vytvořit, a tak se něco vytvořilo, aniž by byl úspěch zaručen. Jaké překvapení nám představí nová vláda? Nechme se překvapit, ale raději neočekávejme zázraky.

Důchodová reforma

Důchodová reforma

Snad je už každému jasné, že se o sebe musíme postarat sami a využít dostupných možností, jak nedávat své peníze k dispozici státu, ale do vlastní kapsy. A jak si peníze zhodnocovat? – Investovat. Možností, jak investovat, je celá řada, ale asi nejvhodnější možností pro většinu lidí jsou otevřené podílové fondy. Jedná se o pravidelné a dlouhodobé spoření a proto je nutné začít co nejdříve. Hodně lidí má obavy z propadů investic, ale v dlouhodobém horizontu nám právě tyto propady pomáhají vydělávat.

Cílem tohoto článku není vysvětlení, jak investovat, ale uvědomění si, že je čas vzít zajištění důchodu do vlastních rukou. O tom, jak investovat, jaká jsou pravidla, časté chyby a čeho se vyvarovat vám napíši v příštím článku.