Refinancování hypotéky

Přemýšlíte o refinancování hypotéky? Víte však, co vám to přinese, kdy nejlépe tuto věc řešit a jak postupovat? Víte, jaká jsou úskalí tohoto řešení financování bydlení? Pokud ne, tak čtěte dál.

Co je cílem refinancování hypotéky?

Cílem refinancování hypotéky je jednoznačně to, abychom si snížili splátky a ušetřili námi vydělané peníze, které pak můžeme využít na jiných místech. Vzhledem k současným úrokovým sazbám nám ještě před skončením fixace banky samy nabízí nižší úroky, nicméně není na škodu udělat si porovnání s konkurencí.

Situace před koncem fixace úrokové sazby

Před skončením fixace úrokové sazby hypotéky nám banka zašle svou nabídku pro další období. Většinou je to jeden až dva měsíce předem. Je vhodné si už dopředu zjistit podmínky u jiných bank, abychom byli na tuto situaci připraveni.  Musíme počítat se zpracováním úvěru u jiné banky včetně aktuálního odhadu nemovitosti, se zápisem zástavního práva a dalšími úkony, které si vyžádají svůj čas. Proto nečekejme, až nám dopis přijde a jednejme s předstihem. Jde o naše peníze a rozdíly mohou být ve stovkách i tisícovkách korun.

Refinancování hypotéky

Refinancování hypotéky

Jaká má tato situace úskalí?

Je zde však jedno úskalí. V poslední době ceny nemovitostí klesají a to může způsobit, že současný odhad úvěrované nemovitosti nemusí pokrýt zbývající část hypotéky, kterou máme ještě splácet. Proto je důležité si předem dobře vyhodnotit situaci a případně nechat zpracovat odhad u banky, která tuto službu dělá zdarma. Bylo by nepříjemné pustit se do refinancování, zaplatit odhad a pak zjistit, že naše snaha byla zbytečná a ještě nás to stálo nějaké peníze.

Doporučení pro vás

Závěrem vám mohu doporučit jednu věc: využijte služeb hypotéčních specialistů, kteří vám poradí jak postupovat, ušetří váš čas i peníze. Pokud byste měli zájem o nezávaznou informační schůzku, tak mne prosím kontaktujte na telefonním čísle +420 776 112 925 nebo na e-mailové adrese matejka@zajistena-budoucnost.cz.

  • Jana

    Můžete prosím napsat, jaká banka dělá odhad nemovitosti zdarma? Děkuji

    • Většina bank doposud dělala odhady zdarma nebo uznala odhad i pět let starý. V současnosti banky reagují na pokles cen nemovitostí a požadují nové odhady s poplatkem řádově čtyři až pět tisíc korun, jako například Hypoteční banka nebo Česká spořitelna, ta však má nyní akci tzv. „Poplatkové prázdniny“, což znamená, že odhad je zdarma.