Archiv pro štítek: Stavební spoření

Články týkající se stavebního spoření.

Stavební spoření podruhé

Stavební spoření – co nám nachystal stát a jak se chovají stavební spořitelny?

Že nám stát „upravil“ výši podpory a zdanil výnosy stavebního spoření není nic nového. Další změny nás čekají, ačkoli můžeme jen sledovat a předvídat, jaký bude konečný výsledek.

Co však můžeme vidět již nyní, je chování a „opatření“ stavebních spořitelen. Jedná se především o starší smlouvy, které začínají být pro spořitelny „zátěží“, protože mají vyšší zhodnocení, než je na dnešní dobu obvyklé.

Stavební spoření

Stavební spoření

A tak spořitelny přistupují k různým úpravám. Třeba Wüstenrot stavební spořitelna zvýšila poplatek za vedení účtu na 50 Kč za měsíc, Modrá pyramida oznamuje svým klientům snížení zhodnocení ze tří na dvě procenta, o čemž jste už asi byli informováni dopisem. Podotýkám, že se jedná o smlouvy, u kterých vypršela vázací doba. Další změny lze očekávat, ale nic s tím nenaděláme. Jen jediné – sledovat výpisy a přehodnotit, zda se naše spoření ještě vyplatí.

Kdy a jak využít stavební spoření pro děti?

Chcete svým dětem pomoci s financováním jejich vlastního bydlení? Rádi byste využili stavební spoření, ale nevíte, kdy nejlépe začít a kolik peněz odkládat? Nechte se tedy inspirovat řádky uvedenými níže.

Dříve bylo běžné ihned po narození dítěte zakládat stavební spoření a využívat jeho výhod. Jak je stavební spoření za současných podmínek výhodné či nevýhodné píši v článku Je stavební spoření na ústupu?

Stavební spoření pro děti

Stavební spoření pro děti

Zde vám chci ukázat výhodnost, respektive jednu variantu, jak a kdy stavební spoření pro dítě uzavřít. Doporučuji uzavírat stavební spoření dětem ve věku okolo 15 let. Proč?

Často se setkávám s mladými lidmi, kteří si chtějí pořídit vlastní bydlení, ale nemají žádné vlastní prostředky. Existují sice 100% hypotéky, ale ty mají různá úskalí a já nejsem zrovna jejich zastáncem. Proto je výhodou, když mají mladí lidé stavební spoření s naspořenou částkou okolo 100 000 Kč. Pak není problém čerpat úvěr ze stavebního spoření (ne překlenovací) s nízkým úrokem, bez zajištění a s přijatelnou splátkou a k tomu si vzít hypotéční úvěr se zajištěním nemovitosti z 85%. Toto je varianta pro koupi nemovitosti do částky přibližně 1 300 000 Kč.

Je to jen jeden ze způsobů, jak pomoci dětem k bydlení. Samozřejmě existuje hodně variant. Nicméně je to na možnostech rodičů a variantu, kterou jsem uvedl, vidím jako vhodnou pro převážnou většinu lidí, kteří chtějí svým dětem v začátcích financování bydlení trochu pomoci.

Je stavební spoření na ústupu?

Princip stavebního spoření – hlavním účelem stavebního spoření bylo naspořit určitou částku, zpravidla ½ cílové částky, a druhou polovinu si za výhodných podmínek půjčit. Jelikož je stavební spoření „dotováno“ státním příspěvkem, začalo se využívat jako výhodné spoření – zhodnocení našich úspor, protože po ukončení vázací doby 5 let, jsme mohli naspořené peníze použít na cokoli. To bylo v době, kdy byl státní příspěvek 25% ročního vkladu a navíc se naspořená částka úročila 3 – 4,5 %.    Jak je tomu dnes? V současnosti je vázací doba spoření šest let, státní příspěvek 10% (max. 2 000 Kč z 20 000 Kč ročního vkladu) a úročení zpravidla 1 – 2 %. Úroky jsou dnes zdaněny 15%. Když si to vyhodnotíme po šesti letech při ročním vkladu 20 000 Kč, dostaneme konečnou částku přibližně 138 000 Kč, což dělá průměrné roční zhodnocení něco přes 4%.  Můžeme říci, že to je slušné, hlavně bezpečné a peníze můžeme použít na cokoli.

Stavební spoření na ústupu

Je stavební spoření na ústupu?

Vyplatí se však ve spoření pokračovat? Abychom opět získali státní podporu 2 000 Kč, musíme vložit dalších 20 000 Kč, takže na konci roku budeme mít na účtu 158 000 Kč + 2 000 Kč státní podporu + úroky cca 2 700 Kč. Vyjde nám roční zhodnocení pod 3%, což nedosahuje ani míry inflace a naše peníze tak ztrácí hodnotu, proděláváme.

Závěrečné hodnocení:

Můžeme říci, že spoření s ročním vkladem do 20 000 Kč po dobu 6 let je stále zajímavé jak ve zhodnocení (vzhledem k inflaci), tak v bezpečnosti (I když před měnovou reformou a změnami, které vláda umí uplatnit i zpětně nás neochrání) a stále je můžeme použít na cokoli. Je však potřeba si uvědomit, že tyto peníze jsou po dobu 6 let téměř nedostupné, protože pokud je vybereme dříve, ztratíme státní podpory a ještě uhradíme poplatek za předčasné ukončení.

Delší spoření než 6 let je již nevýhodné, protože zhodnocení už nedosahuje ani míry inflace. Proto je výhodnější spoření ukončit a peníze zhodnocovat jinými nástroji.