Vánoční půjčky

Jsou vánoční půjčky opravdu tak výhodné, jak na nás ze všech stran srší? Přinášejí nám výhody nebo rizika? Máme na to, abychom je splatili?

Denně jsme zahlceni nabídkami „výhodných půjček“ od různých bank i nebankovních institucí. Jsou však opravdu tak výhodné?

Dne 9. 12. 2013 se na serveru Novinky.cz objevil článek „Vánoční půjčky“, který nabízí srovnání půjček ve výši 20 000 Kč a 30 000 Kč se splatností 12 nebo 24 měsíců. I když je v úvodu zmiňováno varování před podobnými půjčkami, vzápětí jsme lákáni na odpuštění několika splátek nebo různé bonusy. Dokonce je nabízena varianta, při které zaplatíme méně, než si půjčíme.

Vánoční půjčky

Vánoční půjčky

Na první pohled je to opravdu lákavé. Má to své výhody? Snad ano, pokud budete řádně splácet, využijete předvánočních slev a vyberete si půjčku s minimálním nebo žádným přeplatkem.

Ale máte na to? A jaká na vás číhají rizika a jaké tato rizika mohou mít důsledky?                 Především se musíte zamyslet nad tím, zda budoucí splátky nenaruší váš měsíční rozpočet a proč jste nezačali tuto situaci řešit již dříve postupným šetřením. Jak na tom budete, pokud dojde k poklesu vašich příjmů ať už z důvodu nemoci nebo ztráty zaměstnání. Co když přijdou další nenadálé a nutné výdaje, třeba se vám porouchá auto, lednička či pračka nebo děti budou potřebovat nové oblečení? Důsledky mohou být opravdu katastrofické. Ten, kdo vám půjčuje, nemá slitování a oddálení splátek nebo jejich snížení většinou neumožňuje.

Jak tomu předejít?

Ideálně si takovou půjčku nebrat. Pokud se přece jen rozhodnete, důkladně si proberte svou stávající finanční situaci a zvažte všechna rizika. Každopádně by jste měli mít nějakou rezervu, třeba na spořícím účtu. Ale nejlépe se na takovou situaci připravte třeba tak, že si řeknete, že už tu půjčku máte a začnete ji splácet na spořící účet. Tím si to nejen vyzkoušíte, ale zároveň si vytvoříte určitou rezervu.